O Radiu


Trochę historii

W 1995 roku zrobiliśmy wszystko aby otrzymać koncesję. Jednym z wymogów było posiadanie pomieszczeń na radio i opłacanie ich przez ponad rok do czasu decyzji KRRiT. Spółka to opłacała. Również miejsce na antenę radiową musiało być opłacane. Wszelkie homologacje itp. Mieliśmy uzyskać częstotliwość w 1996 na radio „Emiter” (wniosek nr 180/95 w KRRiT) nadające na falach FM dla mieszkańców Śląska z siedzibą w Chorzowie. Rozczarowani nie otrzymaniem koncesji, dotarliśmy do oryginałów i opinii prawników z KRRiT i wszystko było pozytywnie zaopiniowane przez poszczególne departamenty. Jednak (nasz wniosek został „przypadkowo” w szufladzie i rozpatrywano go na posiedzeniu dla województwa kieleckiego, zamiast katowickiego) daliśmy sobie spokój na wiele lat. Stało się zatem, że nie przyznano nam koncesji. Byliśmy młodymi, pełnymi entuzjazmu ludźmi z pomysłami na radio, zupełnie nie myślącymi o wielkiej polityce. Spotkało nas wielkie rozczarowanie i zderzenie z murem o komunistycznym rodowodzie (PSL). Wszelkie rejestry online pomijają ten wniosek, dostępne są dopiero o rok młodsze.

Obecnie

Po wielu latach do pomysłu powróciliśmy i realizujemy go w oparciu o nadawanie strumieniowe poprzez Internet. Nie wykluczamy ponownej próby uzyskania koncesji na fale FM. Radio nadaje całą dobę przez internet. Początkowo nadawało wyłącznie audycje na żywo, zaś poza nimi na antenie panowała cisza. To już nie te czasy, kiedy każda stacja radiowa skupia bardzo wielu Słuchaczy. Intensywny rozwój Internetu zdecydowanie zmienił pozycję radia jako medium, jednocześnie dając nowe możliwości. W internecie każde radio ma konkurencję: gry online, kanały YouTube i cały szereg innych atrakcji. Dlatego kładziemy nacisk na jakość zarówno od strony brzmienia dźwięku, głosu i dykcji prowadzącego jak i zaplecza technicznego w tym utworów słowno-muzycznych.

Niektórzy z nas pracowali już w komercyjnych i państwowych stacjach radiowych. Naszym mentorem był i jest Howard Stern (amerykański dj, dziennikarz, satyryk). Co prawda nie pozwalamy sobie na dosłowną realizację jego pomysłów, jednak również i u nas jest wesoło. Słuchają nas osoby znające język polski, w którym głównie mówimy na antenie. Radio ma charakter niekomercyjny i nadaje dla grona fanów, które powiększa się z każdą audycją. W czasie naszych audycji można do nas pisać, korzystając z zakładki “Pozdrowienia”. Można także dzwonić “na antene” +48 500 32 31 31. Radio niezbyt korzysta z Facebook’a. Nasi Słuchacze zasługują na odrobinę prywatności i anonimowości. Naszym celem jest budowanie społeczności sympatyków radia, bez naszego udziału w portalach społecznościowych.

„Pozdrowienia” https://stacjaimpreza.pl/pozdrowienia/

Autorem pomysłu Stacji Impreza jest Maciej Baryła.

Autorem pomysłu na radio “Emiter” był:

Maciej Baryła i Damian Buczkowski.

Komentarze są wyłączone.